Judith Johansson, matta, "Björkhult", rölakan, ca 362,5-365 x 238-240,5 cm, signerad JJ.
Komponerad 1964.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck, ställvis något skadade fransar, några saknas.
Björkhult är en plats i Knäred. Konstnärinnan uttryckte sin syn på Björkhult som följande: En Knäredsby där granen tränger samman odlade tegar och björkedungar.