BÖCKER, 7 st, 1600-1800-tal.

BÖCKER, 7 st, 1600-1800-tal.

"Concordia Pia et Unanimi Consensu Repetita Confessio Fidei et Doctrine", Anno MDC. XCII. (1692) "Monasteriologia Svigothicha eller Kloster-Beskrivning" av Andreas Rhyzelius, Linköping 1740. "Svigothia Munita eller Historisk förteckning på borgar" av Andreas Ryzhelius, Lars Salvius Stockholm 1744. "Roland l'amoreux" av Matheo-Maria Boyardo, 1796, band I-II. "Catechesens enfaldige förklaring efter Bookstafwen" av biskop Erich Gabrielsson Emoragrius i Stängnäs, 1669. "De årlige Evangelier och Epistlar" 1825. Bl a halvfranska skinnband och pergamentband.

Slitage och skador. Ej genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK