Skålslipad klinga med blånering samt med graverad och förgylld dekor med Georg III:s monogram och det brittiska riksvapnet. Märkt JJ Runkel Solingen. Förgyllt mässingsfäste med skinnklädd kavel. Svart läderbalja med tre förgyllda mässingsbeslag märkt S BRUNN, Sword Cutter to his Royla Highness the Prince of Wales, 55 Charing Cross London. Längd 87 cm.
Åldersrelaterat slitage.