Luntlåsmusköt med oktagonal pipa kaliber ca 20 mm. Kammarstycket med stämpel. Helstock med järnbeslag. Rektangulärt låsbleck. Stålskuret fängpannelock. Längd 144 cm.
Träskador. Möjligen senare hane
Proveniens
Se snarlik i Armémusei samlingar Inv nr 023449
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.