SVÄRD, en och en halv hands, Tyskland, 1800-tal efter 1500-tals modell.

Stålfäste med läderklädd kavel. Klingan med tre blodrännor, längd 27 cm, den centrala 86 cm. Längd 121 cm, klingan 96 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador i lädret. Fästet och klingan med patina och spår av rostangrepp.

Utropspris
500 EUR