Stålfäste med läderklädd kavel. Klingan med tre blodrännor, längd 27 cm, den centrala 86 cm. Längd 121 cm, klingan 96 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skador i lädret. Fästet och klingan med patina och spår av rostangrepp.