BORDSPENDYL, barockstil, märkt Vincenit 1855, Frankrike 1800-talets andra hälft.
Svärtat träfodral med uppsvängt krön och inläggningar i boullestil. Rund urtavla med infällda emaljerade siffror. Krönande flöjtspelande putti. H 61.
Pendel och uppdragsnyckel medföljer.
Slitage, repor. Skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.