NILS TYDÉN, olja på duk
"Utsikt mot Södermalm, Stockholm",
52 x 63 cm. Signerad N Tydén och daterad 1932.
Ytsmuts och ytslitage, duken något gulnad. Fläckar. Smärre tryckmärke i målningens mitt.