OFFICERSVÄRJA, för infanteriet, 1700-talets senare hälft.

Förgyllt mässingfäste. Tveeggad klinga med etsad och förgylld dekor med adelsvapen. Läderbalja med mässingsbeslag. Portopé. Längd 101,5 cm, klingan 84,5 cm.

Smärre ytslitage. Baljan med lagning.

Utropspris
3 500 EUR