'Elegantiarum Laurentii Vallae Viri Tam Graecae Quam Latinae Linguae doctissimi, libri omnes apprime utiles : scholiis Gyberti Longolii ... illustrati ... ; Eiusdem de reciprocatione Sui & Suus...'. 'Baselae apud Haeredes Bryling ANNO M.D.LXXI.'. 741 (9) s. Oktav, ca 175 x 115 mm.
Rikt dekorerat samtida pergamentband. Spår av spännen. Främre pärmens insida med noteringar, bakre med exlibris, 1900-tal.
Åldersrelaterat slitage. Titelsida med skador, materialförlust, namn och noteringar. Några sidor med understrykningar och enstaka kommentarer. Spännen saknas.
Lorenzo Valla (1406-57), den moderna textkritikens grundare och pionjär.