FLINTLÅSGEVÄR, Joseph Griffin, London, 1700-talets andra hälft.

Valnötsstock med räfflad dekor. Stocken med infattade initialer i silver. Oktagonal och rund pipa. Lås och beslag med graverad dekor. Låset märkt 'Griffin'. Laddstock av stål. Kaliber cirka 17 mm. Längd 142 cm, pipan 103 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Ett beslag saknas.

Utropspris
1 500 EUR