SVÄRD, s.k luwuk, Java, troligen 1800-tal.

Silverklätt fäste med ciselerad dekor samt avslut i snidat horn. Balja i lövträ med silverbeslag. Längd 79 cm, inkl. balja 82 cm.

Slitage. Skador och bristningar. Balja med dekorbortfall. Små sprickor och möjlig lagning.

Utropspris
2 000 SEK