HANDSKRIFTER, UR DROTTNING KRISTINAS BIBLIOTEK, 'Manuscript Medici I', 1600-tal.

Sammanbundna. Senare marmorerat Hedberg-band, oktav. Folierad, 14 - 317, dvs 608 s. Del av större verk.

Inte komplett. Textförlust. Lagning.

Proveniens

Exlibris Gustavus H J Dahl. Ur P E Gustafssons dödsbo. Därefter i släkten.

Manuskripten har varit med på utställningen 'Christina - drottning av Sverige' på Nationalmuseum i Stockholm 1966. Sannolikt var en del av utställningsnummer 387 'Bokhylla med böcker från Christinas samlingar...'.
Två brev från Nationalmuseum medföljer. Bl a ett med tack för lånet av boken. Ställda till 1. landskanslist P E Gustafssons dödsbo.

Band II och III i samma serie av manuskript finns på Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva.

Utropspris
8 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46