FLINTLÅSGEVÄR, Tower, England, omkring sekelskiftet 1800.

Trästock med beslag av stål och mässing. Låsbleck märkt "Tower" samt "GR" under krona för Georg Rex. Laddstock av stål. Längd 140 cm.

Bruksskick. Märken, avslag, hål samt sprickor på stocken. Troligen lagning på varbygeln samt något dåligt monterad.

Utropspris
3 000 SEK