SONNA ROSÉN, "Solfjädern", ett par, Nesto, Nässjö stolfabrik, 2000-tal.
Svartlackerade. Genombruten rygg. Fast stoppad sits, klädsel av skinn. Sitthöjd ca 41 cm.
Smärre slitage.
Sonna Rosén, svensk inredningsarkitekt utbildad på Konstfack. Hon är främst känd för att ha ritat den uppdaterade versionen av pinnstolen, kallad "Solfjädern" år 1948. Rosén arbetade även med textil formgivning för bland annat Strömma.