FLINTLÅSPISTOL, Frankrike, Tezenas Freconnet, 1700-talets första hälft.

Snidad valnötsstock med inlägg av silvertråd, mässingsbeslag med graverad dekor. Låset med graverad dekor och märkt Tezenas Freconnet. Korn. Längd 51 cm, pipan 32 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre rostangrepp. Smärre skador och reparationer i stocken.

Utropspris
700 EUR