OFFICERSVÄRJA, Tyskland, för artilleriet, cirka 1900.

Förgyllt järnfäste med lejonhuvud. Baljan av svartmålad metall. Längd 91 cm, klingan 78 cm.

Åldersrelaterat slitage. Förgyllningen sliten. Smärre rostangrepp.

Utropspris
200 EUR