OFFICERSVÄRJA, Tyskland, kejserlig preussisk modell 1889.

Förgyllt mässingfäste med träkavel, dekorerad med Wilhelm II:s monogram. Målad metallbalja. Längd 93 cm, klingan 78 cm.

Slitage. Smärre rostangrepp. Baljan med senare målning. Kavelband saknas. Vässt klinga.

Utropspris
300 EUR