SLAGLÅSPISTOL, sk. Pepperbox, för sex skott, 1800-talets första hälft.

Stålbeslag med graverad dekor. Piporna med kontrollstämpel. Kaliber cirka 8 mm. Längd 20 cm. Pipan 7 cm.

Sedvanligt slitage. Smärre rostangrepp. Spricka i stocken.

Utropspris
500 EUR