Fanerad med teak. Underdel med fyra lådor, ett par skåpsdörrar samt utdragbar skrivskiva. Överdel med tre lådor, ett par skjutdörrar samt hyllplan. Bredd 135,5, djup 41, höjd ca 178 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fanerskador. Fläckar. Repor.