BOK, Svensk historia, tryckt 1633

Svecia, sive de svecorum regis dominiis et opibus. Commentarius politicus.

Leiden, Elzevir, 1633. [4] + 306 sid. + graverad titel.

Samtida välbevarat pergamentband, ngt mörknad rygg med påskrift av titeln.

Första elzevirupplagan utkom 1631, detta är den andra.

Slitage.

Proveniens

Säbylund, Närke.

Utropspris
1 500 SEK