Såld som: 1378118. Charles Antoine Coypel, efter. 1800-tal. Miniatyr. Osignerad.
Adrienne Lecouvreur som Cornelia Metella i Pierre Corneilles "Pompejus död" (1642). Med påskrift Rosalba Carriera. Gouache. Bildyta: 11,5 x 9,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Lite smuts under glaset. Liten skada in övre vänster hörn.
Originalmålningen graverades senare av Pierre Imbert Drevet.