JONAS BOHLIN, stol "Sto", Stockholm 1990.
Järn och ek, otydligt signerad STO HC1/VII JONAS BOHLIN 1990. Höjd 94,5 cm.
Obetydligt slitage.
Stolen "STO" ritades för utställningen "Möbler som Gestalt" på Borgholms Slott, Öland år 1990 och utfördes i en upplaga om sjuttio exemplar samt några ytterligare signerade HC och EA
OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00