MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, reliefflossa, "Rutig grön halvflossa", 311 x 207 cm, signerad AB MMF
(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1938. Tillverkad efter 1941.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål. Skadade kortsidor, fransar saknas.
Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 135.
OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00