Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

BARBRO NILSSON, matta, gobelängteknik, 272,5 x 195,5 cm, "Tånga, ljus", signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Något slitage, fläckar. Skadade fransar, många saknas.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).

OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

417. Hans J. Wegner, matbord med klaffar, "AT-314", Andreas Tuck, Danmark, 1950-60-tal.
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
Fair warning
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
95 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK