AXEL EINAR HJORTH, bord av betsad och lackad furu "Sandhamn", Nordiska Kompaniet efter 1931.
Märkt med metallbricka NK 35845 - C24670, mått 100 x 45 cm, höjd 74 cm.
Slitage, smärre skador, senare lack.
Café Brostugan, Kärsön, Drottningholm.
Byggnaden är från 1780-talet och byggdes som bostad till brovakten vid Drottningholms slott. År 1932 renoverades byggnaden efter Ivar Tengboms ritningar och året därpå öppnades den första serveringen. Serveringsmöblerna beställdes från Nordiska Kompaniet och modellen är Axel Einar Hjorths Sandhamn. Möblerna anpassades i storlek efter rummet och några var väggfasta.
Modellen Sandhamn formgiven år 1929. Enligt NK-liggaren är ritningen till detta bord daterad 1931-07-31, beställare Meister Sven.
OBSERVERA!
VISNING 10–15 november Nordiska Galleriet, Nybrogatan 11, 111 39 Stockholm
Öppet: måndag–fredag kl 10–18. Lördag kl 10–17. Söndag kl 12-17.
Öppet: måndag- torsdag 10.00-19.00 Fredag 10.00-17.00 Lördag 11.00-15.00