Huvud i porslin. Armar av stoppat läder. Stövlar i mässing. Urverksdriven med gångfunktion. Originalkartong märkt London. Invändigt stämplad "From J Peacock Doll Maker The Rocking Horse New Oxford Street Corner of Bloomsbury St. London, WC". Höjd 25 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Kartongen med lagningar, fläckar och skador. Urverk fungerar.