Damier i brunt och grått. Dekor av revär i blått och vitt. Beslag och spännen i mässing. Mässingsskodda hörn. Lås märkt "Bte S.G. D.G. PATENT LOUIS VUITTON 4545 STRAND LONDON 1 RUSE SCRIBE PARIS MADE IN FRANCE". Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull. Inredning i form av korg. 60 x 50 x 42 cm.
Skador, kraftigt slitage.