256
481085

SHOEMAKER, kappa/rock, storlek XL

Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
530 - 574 EUR
546 - 592 USD
Klubbat pris
Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Beige rutig rock i lamull och cashmere, fodrad med vit bomull. Designad med hål & slitningar i tyget. Enkelknäppt framtill. Två fickor samt en bröstficka. Invändigt två fickor med dragkedja. Slits baktill. Etikettmärkt; "Paul Harnden Shoemakers", "Handmade in England". Rygglängd mitt bak 119 cm, ärmlängd ca 51 cm. Lös, lite skrynklig modell.

Proveniens

Micael Bindefeld

Inköpt i butiken Maxfield i Los Angeles på 2000-talet.