Monogram canvas med plåtskodda kanter. Träribbor och hjultrissor. Mässingslås märkt "70 CHAMPS ELYSEES PARIS Louis Vuitton 149 NEW BOND ST. LONDON MADE IN FRANCE". Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull samt rödrandigt tyg. Etikettmärkt ""Louis Vuitton 1 Rue Scribe Paris, Lille 34 Rue Faidherbe, Nice 4 Jardin Public, 149 new Bond St. London" samt "GRANDS MAGASIN CHALONS ALEXANDRIE Seuls Agents pour l'Egypte". Numrerad 189047. Ca 80 x 50 x 57 cm.
Skador, kraftigt slitage, saknar inredning, trasigt läderband, invändigt fläckar och viss doft.