597
450586

AUGUSTA LUNDIN, cape, tidigt 1900-tal

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
133 - 177 EUR
137 - 182 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Svart med spets och stenkolsbroderier med växtdekor. Fodrad i rosa siden. Etikettmärkt "Augusta Lundin STOCKHOM". Rygglängd mitt bak ca 61 cm.

Slitage. Enstaka lösa trådar och pärlor som saknas.

Proveniens

Tillhört Alice Cervin, född Dickson, gift med bankir Carl Cervin, Villagatan 9-11, Stockholm.