Monogram canvas med mässingskodda kanter. Träribbor på toppen och runt om, mässingsbeslag. Mässingslås märkt "E GOYARD AINÉ PARIS 23 233 Rue St HONORÉ". Invändigt fodrad med oblekt linne/bomull, inredning i form av korg. 71 x 56 x 47 cm.
Slitage. Smärre skador med lagningar. Foder med fuktskador.