Vändbart skärp med en sida i brun togo och en sida i svart skinn. Stämpelmärkt "HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE". Artisanstämplad. H-spänne i silverfärgad metall med graverad dekor. Enligt märkning storlek 85. Längd till hål: 84-90 cm.
Obetydligt bruksslitage.
Dustbag till spänne medföljer.