Guldfärgad thaisiden. A-linjeformad, knäppes framtill vid hals. Hög slits i rygg. Rak trekvartsarm. Rygglängd mitt bak 95, ärmlängd 25 cm.
Obetydligt slitage.
Jörgen Bender (1938-1999), dansk modeskapare med från 1960-talet kungahuset som sin främsta kund, men har även sytt till drottning Silivia och Sonja av Norge.