Epsom i svart med svarta stickningar, beslag i palladium behandlat metall. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Spänne märkt: "HERMÈS-PARIS " samt artisanstämplad "B09", inramat "N". Lås och nyckelhållare med nycklar medföljer. Fodrad i svart skinn, invändigt två fack varav ett med dragkedja. 35 x 25 x 18 cm.
Obetydligt bruksslitage och enstaka märken.