560
350833

MOGENS ERIKSEN, ensemble bestående av klänning och kappa, 1960/70-tal

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
272 - 318 EUR
290 - 338 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Kappa i beige siden med guldfärgade ränder. Svagt utställd modell med dubbelknäppning samt midjeskärp. Dolda sidfickor. Invändigt beige sidenfoder. Storlek ca 36/38. Längd mitt bak 90, ärmlängd 40, bystvidd 96 cm. Klänning i beige siden. Figurnära modell, v-ringad med hängslen, dragkedja. Helfodrad med beige siden. Etikettmärkt: "Mogens Eriksen COPENHAGUE". Längd mitt bak 67, bystvidd 80, midjevidd 80 cm.

Obetydligt slitage.

Mogens Eriksen, dansk modedesigner, som skapat framförallt åt det danska kungahuset samt flertalet framstående danska societetsdamer.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

333. Matta, antik Amritsar, norra Indien, ca 453 x 354 cm.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK