Rutmönstrad canvas med läderskodda kanter. Träribbor. Reseetikett på ovansidan från "ILE DE FRANCE". Mässingslås märkt "DEPOSÉ E.GOYARD... 29 PARIS 233 Rue D'Honoré". Ägarmärkning i rött på kortsidorna "B.C". Invändigt fodrad med linne/bomull. Etikettmärkt "Aux Etats Units 229 Rue St Honoré PARIS" samt "96506". Längd 110, bredd 57, höjd 54 cm.
Smärre skador, slitage, inredningen saknas, invändigt fläckar och lagning
Fru Beatrice Cartwright, arvtagerska Standard Oil
Nyckel medföljer. Äldre lås märkt Goyard, troligen ursprungligt.