Kalvskinn i naturfärgad läder samt vävd tyg. Insida med gråtonad tyg med fiskbensmönster. Rundade sömmar utåt, "retourné". Spänne i silverfärgad metall märkt "HERMÈS-PARIS". Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE", artisanstämplad "MA3" inramat "C". 44 x 25 x 54 cm. Nyckel finns.
Lås saknas. Mindre maskor. Smärre repor och märken.