Plommonlila figursydd modell med stora slag. Enkelknäppning med två framfickor. Randig textur. Etikettmärkt "ALAÏA PARIS". Rygglängd mitt bak 63, bystvidd 93, ärmlängd 37 cm.
Obetydligt slitage. Repor i fodret.