Blått siden med rik polykrom dekor och guldtråd av drakar bland moln, vågor och det heliga berget. Kantband med mönster som ovan.
Ställvis något slitage, smärre fläckar och skador.
Annie och Gustaf Wallenberg, Saltsjöbaden. Gustaf Wallenberg var svensk ambassadör i Kina och Japan 1905-12.