Fanerat med valnöt, valnötsrot och alm. L 88,5, b43, h 75. Utfällt 86,5x89, h 72.
Fanerskador, renoverade gångjärn.
Esplunda Gård. Märkt med senare etikett under skiva "Detta spelbord har tillhört överste friherre Nils Djurklou f. 1727 d. 1801 gift med Ulrica Catharina Mörner".