Karaff med propp. Undertill etikett från samling "Tarshis collection". Höjd 34 cm
Slitage.
KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut.
För en liknande karaff se G. Ingold, Saint Louis från glas till Crystal från 1586 till idag, Paris, 1986, s. 116, nej. 164.