OTTO HESSELBOM, olja på duk, signerad
Ceremoni vid Spånga Kyrka. Duk 105 x 140 cm.
Krackelyrer över hela duken. Vissa skrapmärken längs vänster kant. Duken behöver spännas. Ytsmuts.
Peter Lidman & Tommy Löfgren, "Ars longa, vita brevis. Konsten är lång, livet är kort. Otto Hesselbom. 1848 - 1913", avbildad helsida i färg, sid 186.