Grevinna d'Egmont
Miniatyr. Signerad Kop eft Hall af R. Jernström. Gouache och akvarell på ben 8 x 6,5 cm. Samtida innefattning i mässing.
Per Rudolf Jernström (1874-1953) var miniatyrmålare. Hade bl a flertalet uppdrag av Gustaf V.