Underdelen med låda och ett par dörrar, hyllinredning, överdelen med hyllplan, vit- och grönlackerad, skiva och nyckelbricka av valnöt. Draghandtag av mässing. Längd 100 cm, djup, 50 cm, höjd 227 cm.
Slitage, repor.
Modellen formgiven år 1943, omarbetad 1960.