Svartlackerat och förgyllt. Uppsvängt krön med genombruten snäckformation. Nyckelskylt och draghandtag av förgylld brons. Bakom delvis glasad dörr hylla. Bakom skrivklaff två små lådor. Nedtill låda samt volutsvängda ben och genombruten blomfeston. Längd 36, bredd 28, höjd 79,5 cm. Nyckel finns.
Dekorskador.
Har tillhört Kristina Nilsson, enl uppgift