Fanerat med mahogny. Beslag av mässing. Dekor av korintiska pilastrar. Urtavlan märkt "Thomas Yoakley London" (nämnd 1760). Höjd 248 cm. Pendel, två lod och nycklar medföljer.
Smärre skador och lagningar.