Skärp i form av guldfärgad länk med svart skinnband samt medaljong, längd ca 95 cm. Genombruten brosch i gulmetall mot silverfärgad platta, 6 x 6 cm. Kuvertväska i svart textil, märkt "CHANEL", 13 x 19 cm.
Slitage.
Har tillhört fotomodellen Gunnel Hemmel. Gunnel Hemmel arbetade som modell i 17 år under 1960-70-talet. Skärpet och medaljongen skänkte Chanel till Gunnel då hon gick en visning för hennes höstkollektion -64.