19
69027

VAS, Astrid Ewerlöf och Rube Rising, Rörstrand 1900-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Porslin, genombruten och reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad E. Rörstrand i grönt samt inpressat RR P+ I OW8 28. Höjd 23 cm.

Glasyrmistor.

Vasen är modellerad av Ruben Rising och dekorerad av Astrid Ewerlöf.
Ruben Rising 1869-1929, skulptör och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1890-talets mitt till ca 1910.
Astrid Ewerlöf 1876-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand 1899 till ca 1912.