162
110947

KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

Bortskrapad bemålning. Rektangulär stoppad rygg. Raka kannelerade ben med rosettanfanger. Dekor av bladsnitt. Fast stoppad sits samt plymå.

Lagningar, omarbetade, kompletterade.